Support Ticketing System (7.x-1.0-rc2) - en to ja translation catalogue (111 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: enabled
ja: 有効

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Totals
ja: 合計

en: content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: closed
ja: クローズド

en: disabled
ja: 無効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: Enable
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Priority
ja: 優先度

en: Support
ja: サポート

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Project
ja: プロジェクト

en: view
ja: ビュー

en: Overview
ja: 概観

en: all
ja: すべて

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Parent
ja: 親

en: Settings
ja: 設定

en: edit
ja: 編集

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Node ID
ja: ノードID

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Path
ja: パス

en: Notes
ja: ノート

en: Updated
ja: 更新

en: Last month
ja: 先月

en: Total
ja: 合計

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Options
ja: オプション

en: Create
ja: 作成

en: Active
ja: アクティブ

en: Never
ja: なし

en: Normal
ja: ノーマル

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Id
ja: ID

en: State
ja: 状態

en: security
ja: セキュリティー

en: General
ja: 全般

en: Color
ja: 色

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Users
ja: ユーザー

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Optional
ja: 任意

en: Notifications
ja: 通知

en: Protocol
ja: プロトコル

en: 1 new | @count new
ja[0]: 新規 1
ja[1]: 新規 @count

en: Port
ja: ポート

en: Change
ja: 変更

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Period
ja: 期間

en: None.
ja: なし

en: open
ja: オープン

en: revert
ja: 戻す

en: Charts
ja: チャート

en: Client
ja: クライアント

en: Global
ja: グローバル

en: From address
ja: 差出人アドレス

en: Detail
ja: 詳細

en: Aggregate
ja: 集約

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Subscribed
ja: 配信登録済

en: Role(s)
ja: 役割

en: clone
ja: 複製

en: This week
ja: 今週

en: This month
ja: 今月

en: export
ja: エクスポート

en: Default sort order
ja: デフォルトの並び順

en: Last week
ja: ここ1週間

en: Comment: added %subject.
ja: コメント： %subject が追加されました。

en: Alerts
ja: アラート

en: Auto-subscribe
ja: 自動配信登録

en: always
ja: 常に

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: Generate report
ja: レポートを生成

en: manage display
ja: 表示の管理

en: Not scheduled
ja: 未スケジュール

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
ja: クエリーがノードアクセス用にタグ付けされていますが、 nid が存在しません。スキーマの node.nid に外部キーを追加してください。

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
ja: ノード一覧クエリーにおいて、ノードアクセス用にタグ付けされたクエリーは @fallback をベーステーブルとしています。これは安全でない可能性があり、また正常に機能しないかもしれません。スキーマの外部キーに node.nid を指定してください。

en: Filter UID1 from ticket assignment and subscription lists
ja: チケット割り当てや配信登録リストからUID1(root)を除く

en: Check this box to prevent the user with UID 1 (%admin) from showing up in ticket assignment and subscription lists. Tickets can still be assigned to UID 1 if you use autocomplete text fields and manually type the username when assigning a ticket.
ja: チェックすれば、UIDが1のユーザー(root)がチケット割り当てや配信登録リストに表示されないようにします。もしチケットを割り当てる時に自動補完テキストフィールドや手動でユーザー名を入力する時でも、UIDが1のユーザーに割り当てることは可能です。
