Sweaver (7.x-1.0) - en to th translation catalogue (63 entries)

en: User interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Images
th: รูปภาพ

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: Status
th: สถานะ

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: Delete
th: ลบ

en: Type
th: ประเภท

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Edit
th: แก้ไข

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: The configuration options have been saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: none
th: ไม่มี

en: Export
th: ส่งออก

en: Save
th: บันทึก

en: Background
th: ภาพพื้นหลัง

en: View
th: ดู

en: Theme
th: แบบเว็บไซต์

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Logo
th: โลโก้

en: Search box
th: กล่องค้นหา

en: Site name
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Site slogan
th: สโลแกน

en: Never
th: ไม่เคย

en: active
th: ใช้งาน

en: Color
th: สี

en: Mission statement
th: เป้าหมาย

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Select
th: เลือก

en: Theme-engine-specific settings
th: การแสดงบล็อคในหน้าที่กำหนด

en: Publish
th: เผยแพร่

en: Primary links
th: ลิงก์หลัก

en: Path to custom logo
th: ตำแหน่งของไฟล์โลโก้ที่กำหนดเอง

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Toggle display
th: เปิด/ปิดการแสดงผลส่วนต่างๆ

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
th: ถ้าคุณไม่มีสิทธิ์เรียกไฟล์จากเซิร์ฟเวอร์โดยตรง ให้อัพโหลดโลโก้ที่นี่แทน

en: Save order
th: บันทึกลำดับ

en: Save and continue
th: บันทึกและไปต่อ

en: Secondary links
th: ลิงก์รอง

en: Enable or disable the display of certain page elements.
th: เปิด/ปิดการแสดงผลส่วนต่างๆ ของเว็บไซต์

en: Temporary
th: ชั่วคราว

en: Path to custom icon
th: ตำแหน่งของแฟ้มไอคอนที่กำหนดเอง

en: User pictures in posts
th: รูปภาพของผู้เขียนในเนื้อหา

en: User pictures in comments
th: รูปภาพของผู้เขียนในความเห็น

en: Shortcut icon
th: ไอคอน

en: Logo image settings
th: ตั้งค่ารูปสำหรับโลโก้

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
th: ถ้าเปิดใช้โลโก้ จะใช้ภาพนี้

en: Use the default logo
th: ใช้โลโก้ปริยาย

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
th: ใช้โลโก้ปริยายที่มากับธีม

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
th: ตำแหน่งของไฟล์ที่คุณต้องการใช้เป็นโลโก้ ในกรณีที่ไม่ใช้โลโก้ปริยาย

en: Upload logo image
th: อัพโหลดแฟ้มโลโก้

en: Shortcut icon settings
th: ตั้งค่าไอคอน

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
th: ไอคอนหรือ 'favicon' ที่จะแสดงในแถบที่อยู่และที่คั่นหน้าของเว็บเบราว์เซอร์

en: Use the default shortcut icon.
th: ใช้ไอคอนปริยาย

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
th: ใช้ไอคอนปริยายที่มากับธีม

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
th: ตำแหน่งของไฟล์ที่คุณต้องการใช้เป็นไอคอน ในกรณีที่ไม่ใช้ไอคอนปริยาย

en: Upload icon image
th: อัพโหลดแฟ้มไอคอน

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
th: ถ้าคุณไม่มีสิทธิ์เรียกไฟล์จากเซิร์ฟเวอร์โดยตรง ให้อัพโหลดไอคอนที่นี่แทน

en: Save and publish
th: บันทึกและเผยแพร่
