Sweaver (7.x-1.1) - en to da translation catalogue (88 entries)

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Images
da: Billeder

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Edit
da: Redigér

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Image
da: Billede

en: Parent
da: Overordnet element

en: none
da: ingen

en: Name
da: Navn

en: Export
da: Eksportér

en: Save
da: Gem

en: Font
da: Skrift

en: Background
da: Baggrund

en: View
da: Vis

en: Theme
da: Tema

en: Every minute
da: Hvert minut

en: Options
da: Valg

en: Search box
da: Søgefelt

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Never
da: Aldrig

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: active
da: aktiv

en: Load
da: Indlæs

en: Color
da: Farve

en: Exists
da: Eksisterer

en: Mission statement
da: Formålsparagraf

en: Revert
da: Gendan

en: Empty
da: Tom

en: Selector
da: Vælger

en: Style
da: Typografi

en: Theme settings
da: Indstillinger for theme

en: Apply
da: Udfør

en: Select
da: Vælg

en: Theme-engine-specific settings
da: Tema-motor-specifikke indstillinger

en: Publish
da: Udgiv

en: inactive
da: inaktiv

en: Primary links
da: Primære links

en: Path to custom logo
da: Sti til logo

en: Machine name
da: Internt navn

en: %p is not writeable by the webserver.
da: webserveren kan ikke skrive til %p.

en: An unknown error occured.
da: Der opstod en ukendt fejl.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
da: Der opstod en ukendt fejl i forsøget på at kontrollere om %p er en mappe der kan skrives til.

en: Toggle display
da: Vælg visning

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: No image
da: Intet billede

en: Save order
da: Gem rækkefølge

en: The settings have been saved.
da: Indstillingerne blev gemt.

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Secondary links
da: Sekundære links

en: Enable or disable the display of certain page elements.
da: Vælg visning af sidelementer.

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Path to custom icon
da: Sti til tilpasset ikon

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
da: %p er ikke en mappe eller kan ikke læses af webserveren.

en: User pictures in posts
da: Brugerbilleder i indlæg

en: User pictures in comments
da: Brugerbilleder i kommentarer

en: Shortcut icon
da: Genvejsikon

en: Logo image settings
da: Logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
da: Vis følgende logo.

en: Use the default logo
da: Brug standardlogo.

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende logo.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som logo i stedet for standardlogoet.

en: Upload logo image
da: Upload logobillede

en: Shortcut icon settings
da: Indstillinger for genvejsikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
da: Dit genvejsikon eller 'favicon' vises i adresselinjen og bogmærkerne i de fleste browsere.

en: Use the default shortcut icon.
da: Brug standard genvejsikonet.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende genvejsikon.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som genvejsikon i stedet for standardikonet.

en: Upload icon image
da: Upload ikonbillede

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit genvejsikon.

en: Hide changes
da: Skjul ændringer

en: Highlight
da: Fremhæv

en: Delete style
da: Slet style

en: Theme default
da: Tema standard

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
da: Disse indstillinger findes kun for temaer baseret på %engine temamotoren.

en: Switch theme
da: Skift tema

en: Manage styles
da: Håndtér styles

en: Save and publish
da: Gem og udgiv
