Sweaver (7.x-1.2) - en to id translation catalogue (95 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Read more
id: Selengkapnya

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Enabled
id: Aktif

en: Size
id: Ukuran

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Parent
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: Export
id: Ekspor

en: Save
id: Simpan

en: Font
id: fonta

en: Top
id: Atas

en: View
id: Lihat

en: Theme
id: Tema

en: Upload
id: Unggah

en: Options
id: Opsi

en: Bottom
id: Dasar

en: Search box
id: Kotak pencarian

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Never
id: Tidak pernah

en: active
id: aktif

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Load
id: Memuat

en: Other
id: Lainnya

en: Color
id: Warna

en: Repeat
id: Diulangi

en: Exists
id: Tersedia

en: Position
id: Posisi

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: Mission statement
id: Pernyataan misi

en: Revert
id: Kembali

en: Empty
id: Kosong

en: Selector
id: Pemilih

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Style
id: Gaya

en: Theme settings
id: Pengaturan tema

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Theme-engine-specific settings
id: Pengaturan yang spesifik pada mesin perwajahan

en: Publish
id: Tampilkan

en: Primary links
id: Link primer

en: Path to custom logo
id: Lokasi ke logo buatan sendiri

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Underline
id: Garis bawah

en: Toggle display
id: Ganti tampilan

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
id: Jika anda tidak mempunyai file logo pada server, anda bisa menggunakan isian ini untuk mengunggah logo anda.

en: Save order
id: Simpan pesanan

en: The settings have been saved.
id: Setingan telah disimpan

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Secondary links
id: Link sekunder

en: Enable or disable the display of certain page elements.
id: Aktifkan atau nonaktifkan tampilan beberapa elemen halaman.

en: Temporary
id: Sementara

en: Path to custom icon
id: Lokasi ke ikon buatan sendiri

en: Font style
id: Gaya huruf

en: User pictures in posts
id: Gambar anggota pada artikel

en: User pictures in comments
id: Gambar anggota pada komentar

en: Shortcut icon
id: Ikon shortcut

en: Logo image settings
id: Pengaturan gambar logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
id: Jika diaktifkan, gambar berikut akan ditampilkan.

en: Use the default logo
id: Gunakan logo standar

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
id: Beri centang jika anda ingin tema ini menggunakan logo yang disediakan.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
id: Lokasi file yang ingin anda gunakan sebagai logo anda dan tidak menggunakan logo standar.

en: Upload logo image
id: Unggah gambar logo

en: Shortcut icon settings
id: Pengaturan ikon shortcut

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
id: Ikon shortcut anda, atau 'favicon', ditampilkan di baris alamat dan bookmark pada sebagian besar browser.

en: Use the default shortcut icon.
id: Gunakan ikon shortcut standar.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
id: Beri centang di sini jika anda ingin menggunakan ikon shortcut standar.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
id: Lokasi ke file gambar yang ingin anda gunakan sebagai ikon shortcut.

en: Upload icon image
id: Unggah gambar ikon

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
id: Jika anda tidak memiliki file pada server, anda bisa menggunakan ini untuk mengunggah (mengirim) file untuk ikon shortcut.

en: Delete style
id: Hapus gaya

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
id: Pengaturan ini hanya untuk tema yang berdasarkan mesin tema %engine.

en: Save and publish
id: Simpan dan publikasikan
