Sweaver (7.x-1.2) - en to it translation catalogue (104 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Status
it: Stato

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Parent
it: Genitore

en: none
it: nessuno

en: Name
it: Nome

en: Export
it: Esporta

en: Save
it: Salva

en: Font
it: Carattere

en: Background
it: Sfondo

en: Top
it: In cima

en: View
it: Visualizza

en: Theme
it: Tema

en: Upload
it: Carica

en: Options
it: Opzioni

en: Bottom
it: In fondo

en: Search box
it: Finestrella di ricerca

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Never
it: Mai

en: Your changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: active
it: attivo

en: Advanced
it: Avanzate

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Load
it: Carica

en: Other
it: Altro

en: Color
it: Colore

en: Repeat
it: Ripeti

en: Exists
it: Esiste

en: Position
it: Posizione

en: Undefined
it: Non definito

en: Mission statement
it: Descrizione della mission

en: Revert
it: Ripristina

en: Empty
it: Vuoto

en: Selector
it: Selettore

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Style
it: Stile

en: Font color
it: Colore font

en: Theme settings
it: Impostazioni tema

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: Theme-engine-specific settings
it: Parametri specifici del motore del tema grafico

en: Publish
it: Pubblica

en: Primary links
it: Link primari

en: Path to custom logo
it: Path del logo personalizzato

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Underline
it: Sottolineato

en: Toggle display
it: Commuta la visualizzazione

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
it: Se non hai accesso diretto ai file del server, utilizza questo campo per caricare il tuo logo.

en: Save order
it: Salva l'ordine

en: The settings have been saved.
it: Le impostazioni sono state salvate.

en: Save and continue
it: Salva e continua

en: Secondary links
it: Link secondari

en: Enable or disable the display of certain page elements.
it: Attiva o disattiva la visualizzazione di un dato elemento di una pagina

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Path to custom icon
it: Path dell'icona personalizzata

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Font style
it: Stile carattere

en: User pictures in posts
it: Ritratto dell'utente nei contenuti

en: User pictures in comments
it: Ritratto dell'utente nei commenti

en: Shortcut icon
it: Icona predefinita

en: Logo image settings
it: Impostazioni dell'immagine logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
it: Se attivo, il seguente logo verrà visualizzato.

en: Use the default logo
it: Usa il logo predefinito

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
it: Seleziona la casella se vuoi che il tema utilizzi il suo logo predefinito.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
it: Il percorso del file che volete utilizzare come logo al posto del logo predefinito.

en: Upload logo image
it: Carica l'immagine logo

en: Shortcut icon settings
it: Impostazioni specifiche dell'icona

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
it: L'icona di collegamento, detta 'favicon', viene visualizzata nella barra degli indirizzi e nei segnalibri di molti browser.

en: Use the default shortcut icon.
it: Usa l'icona predefinita

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
it: Seleziona la casella se vuoi che il tema utilizzi il suo logo predefinito.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
it: Il percorso del file che volete utilizzare per l'icona al posto dell'icona predefinita.

en: Upload icon image
it: Carica l'immagine dell'icona

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
it: Se non hai accesso diretto ai file del server, utilizza questo campo per caricare la tua icona di default.

en: Delete style
it: Rimuovi lo stile

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
it: Queste impostazioni sono disponibili solo per i temi basati sul theme engine %engine.

en: Switch theme
it: Cambia tema

en: Exclude paths
it: Escludi percorsi

en: Manage styles
it: Gestione stili

en: Save and publish
it: Salva e pubblica
