Sweaver (7.x-1.3) - en to ja translation catalogue (113 entries)

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Parent
ja: 親

en: none
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: Export
ja: エクスポート

en: Save
ja: 保存

en: Font
ja: フォント

en: Background
ja: 背景

en: Top
ja: トップ

en: View
ja: ビュー

en: Menu
ja: メニュー

en: Theme
ja: テーマ

en: Upload
ja: アップロード

en: Options
ja: オプション

en: Bottom
ja: ボトム

en: Logo
ja: ロゴ

en: Search box
ja: 検索ボックス

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Never
ja: なし

en: Your changes have been saved.
ja: 変更は保存されました。

en: active
ja: アクティブ

en: Advanced
ja: 高度

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Load
ja: ロード

en: Border
ja: ボーダー

en: Other
ja: その他

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Color
ja: 色

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Exists
ja: 存在

en: Position
ja: ポジション

en: Undefined
ja: 未定義

en: Mission statement
ja: ミッション

en: Revert
ja: 戻す

en: Empty
ja: 空

en: Selector
ja: セレクター

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Style
ja: スタイル

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Font color
ja: フォントのカラー

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Apply
ja: 適用

en: Select
ja: 選択

en: Double
ja: ダブル

en: Theme-engine-specific settings
ja: テーマエンジン固有の設定

en: Publish
ja: 掲載

en: Border color
ja: ボーダー色

en: inactive
ja: 非アクティブ

en: Primary links
ja: プライマリーリンク

en: Path to custom logo
ja: カスタムロゴへのパス

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Underline
ja: 下線

en: Toggle display
ja: 表示の切り替え

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ja: 独自のロゴをアップロードしたい場合は、ローカルの画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Save order
ja: 順序の保存

en: The settings have been saved.
ja: 設定を保存しました

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Secondary links
ja: セカンダリーリンク

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ja: テーマで表示する特定のページ要素を指定してください。 チェックを入れたものが表示されます。

en: Temporary
ja: 一時的

en: Path to custom icon
ja: カスタムアイコンへのパス

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Font properties
ja: フォントのプロパティー

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: User pictures in posts
ja: 投稿でのユーザーアバター

en: User pictures in comments
ja: コメントでのユーザーアバター

en: Shortcut icon
ja: ショートカットアイコン

en: Logo image settings
ja: ロゴ画像の設定

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
ja: テーマで表示するロゴを設定してください。

en: Use the default logo
ja: デフォルトのロゴを使用

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
ja: それぞれのテーマが提供するロゴを使用する場合は、ここにチェックを入れてください。

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
ja: デフォルトロゴの代わりに独自のロゴを使用したい場合は、画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Upload logo image
ja: ロゴ画像のアップロード

en: Shortcut icon settings
ja: ショートカットアイコンの設定

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ja: 一般に「favicon」と呼ばれる、ショートカットアイコンを設定してください。 ほとんどのブラウザーでは、アドレスバーやブックマークに表示されます。

en: Use the default shortcut icon.
ja: デフォルトのショートカットアイコンを使用

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
ja: テーマにデフォルトのショートカットアイコンを使用させたい場合は、ここにチェックを入れてください。

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
ja: 独自のショートカットアイコンを使用したい場合は、画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Upload icon image
ja: アイコン画像のアップロード

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ja: 独自のショートカットアイコンをアップロードしたい場合は、ローカルの画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Delete style
ja: スタイルの削除

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ja: この設定は、テーマエンジン %engine を利用しているテーマ専用です。

en: Add new image
ja: 画像を追加

en: Save and publish
ja: 保存して掲載
