Sweaver (7.x-1.3) - en to sv translation catalogue (108 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Body
sv: Brödtext

en: Images
sv: Bilder

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Read more
sv: Läs mer

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Edit
sv: Redigera

en: Size
sv: Storlek

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: none
sv: ingen

en: Name
sv: Namn

en: Export
sv: Exportera

en: Save
sv: Spara

en: Background
sv: Bakgrund

en: Top
sv: Överst

en: View
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Theme
sv: Tema

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Options
sv: Alternativ

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Logo
sv: Logotyp

en: Search box
sv: Sökruta

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Never
sv: Aldrig

en: Your changes have been saved.
sv: Dina ändringar har sparats.

en: active
sv: aktiv

en: Advanced
sv: Utökad

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Load
sv: Ladda

en: Other
sv: Övriga

en: Navigation
sv: Navigering

en: Color
sv: Färg

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Exists
sv: Existerar

en: Undefined
sv: Ej definierad

en: Mission statement
sv: Syfte

en: Revert
sv: Återställ

en: Empty
sv: Töm

en: Selector
sv: Väljare

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Style
sv: Stil

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Theme settings
sv: Inställningar för tema

en: Apply
sv: Applicera

en: Select
sv: Välj

en: Theme-engine-specific settings
sv: Inställningar specifika för temamotorer

en: Publish
sv: Publicera

en: Border color
sv: Kantfärg

en: inactive
sv: inaktiv

en: Primary links
sv: Primära länkar

en: Path to custom logo
sv: Sökväg för egen logotyp

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: %p is not writeable by the webserver.
sv: %p är inte skrivbar för webbservern.

en: An unknown error occured.
sv: Ett okänt fel uppstod.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
sv: Ett okänt fel uppstod vid försöket att verifiera om  %p är en katalog och skrivbar.

en: Underline
sv: Understruken

en: Toggle display
sv: Växla visningsläge

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din logotyp om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: Save order
sv: Spara ordning

en: The settings have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Secondary links
sv: Sekundära länkar

en: Enable or disable the display of certain page elements.
sv: Visa eller dölj vissa element på sidorna.

en: Temporary
sv: Temporär

en: Path to custom icon
sv: Sökväg till egen ikon

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
sv: %p är ingen katalog eller är inte läsbar för webbservern.

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Font style
sv: Fontstil

en: User pictures in posts
sv: Användarbilder i inlägg

en: User pictures in comments
sv: Användarbilder i kommentarer

en: Shortcut icon
sv: Bokmärkesikon

en: Logo image settings
sv: Inställningar för logotypbild

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
sv: Om detta är valt kommer nedanstående logotyp att visas.

en: Use the default logo
sv: Använd standardlogotyp

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
sv: Kryssa i här om du vill att temat skall använda sin standardlogotyp.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
sv: Sökvägen till den fil som ska användas som logotyp istället för temats standardlogotyp.

en: Upload logo image
sv: Ladda upp logotypbild

en: Shortcut icon settings
sv: Inställningar för bokmärkesikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
sv: Din bokmärkesikon eller "favicon" visas i adressraden och vid bokmärken i de flesta webbläsare.

en: Use the default shortcut icon.
sv: Använd den förvalda bokmärkesikonen.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
sv: Kryssa i om du vill att temat skall använda den förvalda bokmärkesikonen.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
sv: Sökvägen till den fil som du vill skall användas som egen bokmärkesikon.

en: Upload icon image
sv: Ladda upp en ikonbild

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din bokmärkesikon om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: Delete style
sv: Radera stil

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
sv: Dessa inställningar finns bara för temat som baseras på temamotorn %engine.

en: Switch theme
sv: Växla tema

en: Exclude paths
sv: Uteslut sökvägar

en: Save and publish
sv: Spara och publicera
