Sweaver (7.x-1.3) - en to fa translation catalogue (103 entries)

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Status
fa: وضعیت

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Edit
fa: ویرایش

en: Size
fa: اندازه

en: None
fa: هیچ

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Parent
fa: والد

en: none
fa: هیچ

en: Name
fa: نام

en: Export
fa: استخراج

en: Save
fa: ذخیره

en: Font
fa: فونت

en: Background
fa: زمینه

en: Top
fa: بالا

en: View
fa: مشاهده

en: Menu
fa: منو

en: Theme
fa: پوسته

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Bottom
fa: پایین

en: Logo
fa: آرم

en: Search box
fa: جعبه جستجو

en: Site name
fa: نام سایت

en: Site slogan
fa: شعار سایت

en: Never
fa: هیچوقت

en: Your changes have been saved.
fa: تغییرات شما ذخیره شد.

en: active
fa: فعال

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Load
fa: بارگذاری

en: Border
fa: حاشیه

en: Other
fa: ساير

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Color
fa: رنگ

en: Exists
fa: وجود دارد

en: Position
fa: موقعیت

en: Undefined
fa: تعریف نشده

en: Mission statement
fa: شرح ماموریت

en: Revert
fa: بازگشت

en: Empty
fa: خالی

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Style
fa: سبک

en: Plugin
fa: افزونه

en: Theme settings
fa: تنظیمات پوسته

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Theme-engine-specific settings
fa: تنظیمات خاص موتور پوسته

en: Publish
fa: انتشار

en: Primary links
fa: پیوندهای اولیه

en: Path to custom logo
fa: مسیر آرم سفارشی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Underline
fa: زیرخط

en: Toggle display
fa: تغییر وضعیت نمایش

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fa: اگر شما دسترسی مستقیم به فایل‌های روی سرور را ندارید، از این فیلد برای بارگذاری آرم خود استفاده کنید.

en: Save order
fa: ترتیب ذخیره

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Secondary links
fa: پیوندهای ثانویه

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fa: فعال یا غیرفعال نمودن نمایش عناصر یک صفحه خاص.

en: Temporary
fa: موقت

en: Path to custom icon
fa: مسیر نماد سفارشی

en: Toolbar
fa: نوار ابزار

en: Font style
fa: استایل فونت

en: User pictures in posts
fa: عکس کاربر در محتوا

en: User pictures in comments
fa: عکس کاربر در دیدگاه‌ها

en: Shortcut icon
fa: نماد میان‌بر

en: Logo image settings
fa: تنظیمات تصویر آرم

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
fa: اگر انتخاب شود آرم زیر نشان داده خواهد شد.

en: Use the default logo
fa: استفاده از آرم پیش‌فرض

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
fa: اگر می‌خواهید پوسته از لوگوی همراه خود استفاده کند اینجا را تیک بزنید.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
fa: مسیر فایلی که می‌خواهید از آن به عنوان آرم سایت به جای آرم پیش‌فرض استفاده کنید.

en: Upload logo image
fa: بارگذاری تصویر آرم

en: Shortcut icon settings
fa: تنظیمات نماد میان‌بر

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
fa: نماد میان‌بر که در نوار نشانی و چوب الف‌های اکثر جستجوگرها نشان داده می‌شود.

en: Use the default shortcut icon.
fa: استفاده از نماد میان‌بر پیش‌فرض.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
fa: اگر می‌خواهید پوسته از نماد میان‌بر پیش‌فرض استفاده کند اینجا را تیک بزنید.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
fa: مسیر فایلی که شما می‌خواهید از آن به عنوان نماد سفارشی سایت استفاده کنید.

en: Upload icon image
fa: بارگذاری تصویر نماد

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
fa: اگر شما دسترسی مستقیم به فایل‌های برروی سرور را ندارید، از این فیلد برای بارگذاری نماد میان‌بر خود استفاده کنید.

en: Delete style
fa: حذف سبک

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
fa: این تنظیمات فقط برای پوسته‌های بر پایه موتور پوسته %engine وجود دارند.

en: Switch theme
fa: تعویض پوسته

en: Save and publish
fa: ذخیره و انتشار
