Sweaver (7.x-1.2) - en to ro translation catalogue (97 entries)

en: User interface
ro: Interfața utilizatorului

en: Body
ro: Conținut

en: Images
ro: Imagini

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: Status
ro: Stare

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Enabled
ro: Activat

en: Edit
ro: Editați

en: Size
ro: Mărime

en: None
ro: Nimic

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Parent
ro: Părinte

en: none
ro: nimic

en: Name
ro: Nume

en: Save
ro: Salvare

en: Background
ro: Fundal

en: Top
ro: Sus

en: View
ro: Afișează

en: Menu
ro: Meniu

en: Theme
ro: Temă

en: Upload
ro: Încarcă

en: Options
ro: Opțiuni

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Logo
ro: Siglă

en: Search box
ro: Câmp de căutare

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Never
ro: Niciodată

en: active
ro: activ

en: Advanced
ro: Avansat

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Load
ro: Încarcă

en: Other
ro: Altele

en: Color
ro: Culoare

en: Repeat
ro: Repetare

en: Exists
ro: Există

en: Position
ro: Poziție

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Mission statement
ro: Misiunea sitului

en: Revert
ro: Revenire

en: Empty
ro: Gol

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Style
ro: Stil

en: Font color
ro: Culoare font

en: Theme settings
ro: Setări temă

en: Apply
ro: Aplică

en: Select
ro: Alege

en: Theme-engine-specific settings
ro: Opțiuni specifice mecanismului temei

en: Publish
ro: Publică

en: Primary links
ro: Link-uri primare

en: Path to custom logo
ro: Calea către logo-ul personal

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Underline
ro: Subliniat

en: Toggle display
ro: Inversează afişare

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ro: Dacă nu aveți acces fișier direct la server, folosiți acest câmp pentru a încărca sigla.

en: Save order
ro: Salvare ordine

en: Save and continue
ro: Salvează și continuă

en: Secondary links
ro: Link-uri secundare

en: Enable or disable the display of certain page elements.
ro: Activează sau dezactivează afişare unor anumite elemente din pagină.

en: Temporary
ro: Temporar

en: Path to custom icon
ro: Calea către logo-ul personal

en: Toolbar
ro: Bara de unelte

en: Font style
ro: Stil font

en: User pictures in posts
ro: Imaginea autorului în articole

en: User pictures in comments
ro: Imaginea autorului în comentarii

en: Shortcut icon
ro: Iconița shortcut

en: Logo image settings
ro: Opţiuni imagine antet

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
ro: Dacă e activat, următoarea siglă va fi afişată.

en: Use the default logo
ro: Foloseşte logo-ul predefinit

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
ro: Bifaţi aici dacă doriţi ca tema să utilizeze sigla furnizată cu ea.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
ro: Calea către fişierul pe care doriţi să-l utilizaţi ca siglă în loc de sigla implicită.

en: Upload logo image
ro: Încărcare imagine antet

en: Shortcut icon settings
ro: Opțiuni iconiță shortcut

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ro: Ideograma pentru scurtătură sau 'favicon' este afişată în bara cu adresa şi colecţia de semne de carte a celor mai multe navigatoare.

en: Use the default shortcut icon.
ro: Foloseşte logo-ul predefinit.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
ro: Faceţi click aici dacă doriţi ca tema să utilizeze ideograma implicită.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
ro: Calea către fişierul imaginii pe care doriţi să o utilizaţi ca şi ideogramă scurtătură personalizată.

en: Upload icon image
ro: Încarcă imagine iconiţă

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ro: Nu este necesar să aveți acces direct la server, utilizați acest câmp pentru a încărca ideograma de scurtătură.

en: Delete style
ro: Ştergere stil

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ro: Aceste setări există numai pentru temele care sunt bazate pe motorul de teme %engine.

en: Save and publish
ro: Salvare și publicare
