Synonyms (7.x-1.4) - en to uk translation catalogue (19 entries)

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Search
uk: Пошук

en: - None -
uk: - Немає -

en: Synonyms
uk: Синоніми

en: Field
uk: Поле

en: Select
uk: Вибір

en: Sort
uk: Впорядкувати

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
uk[0]: Неможливо знайти термін: @terms
uk[1]: Неможливо знайти терміни: @terms
uk[2]: Неможливо знайти терміни: @terms

en: Term name or synonym
uk: Ім'я терміна або його синонім

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
uk: Якщо позначено, в навіґаційний рядок будуть додані батьківські терміни таксономії.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
uk: Додати ієрархію в рядок навіґації

en: Enter a taxonomy term name.
uk: Введіть назву терміна таксономії.

en: Limit to these vocabularies
uk: Обмежити цими словниками

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
uk: Якщо не позначено жодного, прийматимуться терміни з усіх словників.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
uk: Перетворити дефіси з URL в пробіли в значеннях фільтра назви терміна

en: Taxonomy field @field_name not found.
uk: Поле таксономії @field_name не знайдено.

en: Not implemented
uk: Не реалізовано
