Synonyms (7.x-1.5) - en to fr translation catalogue (35 entries)

en: Enable
fr: Activer

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Synonyms
fr: Synonymes

en: Field
fr: Champ

en: Save
fr: Enregistrer

en: Manage
fr: Gérer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Failed
fr: Échec

en: Select
fr: Sélectionner

en: Passed
fr: Passé

en: Sort
fr: Trier

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Bundle
fr: Type

en: Numeric
fr: Numérique

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: exposed
fr: exposé

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: Term name or synonym
fr: Nom ou synonyme de terme

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fr: Si sélectionné, les parents du terme de taxonomie apparaîtront dans le fil d'Ariane.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie dans le fil d'Ariane

en: Enter a taxonomy term name.
fr: Saisir le nom d'un terme de taxonomie.

en: Limit to these vocabularies
fr: Restreindre à ces vocabulaires

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fr: Si aucun vocabulaire n'est coché, les termes de tous les vocabulaires seront acceptés.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fr: Transformer les tirets dans les URL en espaces dans les valeurs du filtre de nom de terme

en: Taxonomy field @field_name not found.
fr: Le champ de taxonomie @field_name n'a pas été trouvé.

en: grouped
fr: groupés
