Synonyms (7.x-1.5) - en to it translation catalogue (31 entries)

en: Type
it: Tipo

en: Enable
it: Abilita

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Synonyms
it: Sinonimi

en: Field
it: Campo

en: Save
it: Salva

en: Manage
it: Gestisci

en: Separator
it: Separatore

en: Failed
it: Non riuscito

en: Select
it: Scegliere

en: Passed
it: Passato

en: Sort
it: Ordinamento

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Display type
it: Tipo di display

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Numeric
it: Numerico

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: exposed
it: esposto

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
it[0]: Impossibile trovare il termine: @terms
it[1]: Impossibile trovare i termini: @terms

en: Term name or synonym
it: Nome del termine o sinonimo

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
it: Inserisci la gerarchia nelle breadcrumbs

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
it: Trasforma i trattini negli URL in spazi nei valori del filtro per il nome del termine

en: Taxonomy field @field_name not found.
it: Il campo tassonomia @field non esiste.

en: grouped
it: raggruppati
