Synonyms (7.x-1.6) - en to hu translation catalogue (34 entries)

en: Type
hu: Típus

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Synonyms
hu: Szinonimák

en: Field
hu: Mező

en: Save
hu: Mentés

en: Manage
hu: Kezelés

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Passed
hu: Kihagyott

en: Sort
hu: Sorbarendezés

en: Ordered list
hu: Sorszámozott lista

en: Unordered list
hu: Rendezetlen lista

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Display type
hu: Megjelenítés típusa

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Numeric
hu: Szám

en: Simple separator
hu: Egyszerű elválasztó

en: exposed
hu: felfedett

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
hu: Érvénytelen szótár lett kiválasztva. Meg kell változtatni a beállításokban.

en: Select terms from vocabulary @voc
hu: Kifejezések kiválasztása @voc szótárból

en: Select terms
hu: Kifejezések kiválasztása

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
hu[0]: A kifejezés nem található: @terms
hu[1]: A kifejezések nem találhatók: @terms

en: Term name or synonym
hu: Kifejezés neve vagy szinonimája

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
hu: Ha be van jelölve, akkor a taxonómiakifejezés szülői megjelennek a morzsasávban.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
hu: Hierarchia beillesztése a morzsasávba.

en: Enter a taxonomy term name.
hu: Kifejezés nevének megadása.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
hu: A kifejezés neve szűrőértékekben az aláhúzások szóközökre cserélése az URL-ben

en: Taxonomy field @field_name not found.
hu: @field_name taxonómiamező nem található.

en: grouped
hu: csoportosított
