Synonyms (7.x-1.6) - en to id translation catalogue (29 entries)

en: Type
id: Jenis

en: Enable
id: Aktifkan

en: Search
id: Pencarian

en: - None -
id: - Tiada -

en: Synonyms
id: Sinonim

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Manage
id: Kelola

en: Separator
id: Pemisah

en: Failed
id: Gagal

en: Select
id: Pilih

en: Sort
id: Urutkan

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Bundle
id: Bundel

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: exposed
id: terekspos

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
id: Kosakata yang salah dipilih. Silahkan ganti di pilihan.

en: Select terms from vocabulary @voc
id: Pilih istilah dari kosakata @voc

en: Select terms
id: Pilih istilah

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
id: Jika dicentang, induk termin taksonomi akan ditampakan di menu breadcrumb.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki ke menu breadcrumb

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
id: Ubah tanda hubung di URL menjadi spasi dalam nilai filter nama istilah

en: Taxonomy field @field_name not found.
id: Field taksonomi @field_name tidak ditemukan.

en: grouped
id: terkelompok
