Synonyms (7.x-1.5) - en to pt translation catalogue (32 entries)

en: Type
pt: Tipo

en: Enable
pt: Habilitar

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Synonyms
pt: Sinônimos

en: Field
pt: Campo

en: Save
pt: Salvar

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Separator
pt: Separador

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Select
pt: Selecionar

en: Passed
pt: Aprovado(a)

en: Sort
pt: Ordenar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Bundle
pt: Pacote

en: Numeric
pt: Numérico

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: exposed
pt: exposto

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: Term name or synonym
pt: Nome do termo ou sinônimo

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia no breadcrumb

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
pt: Transformar traços na URL em espaços nos valores do filtro do nome do termo

en: Taxonomy field @field_name not found.
pt: Campo de taxonomia '@field_name' não encontrado.

en: grouped
pt: agrupado
