Syntax highlighter (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (11 entries)

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Theme
fr: Thème

en: print
fr: imprimer

en: Not installed
fr: Non installé

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Enabled languages
fr: Langues activées

en: Installed
fr: Installé

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
fr: Si le mode PHP est sélectionné, saisissez le code PHP entre %php. Notez que l'exécution de code PHP incorrect peut complètement bloquer votre site Drupal.

en: PHP filter
fr: Filtre PHP

en: Pages or PHP code
fr: Pages ou code PHP
