Syntax Highlighter (7.x-2.0) - en to tr translation catalogue (12 entries)

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Theme
tr: Tema

en: print
tr: yazdır

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak her satıra tek bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek: ağ günlüğü sayfası için %blog; tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. Anasayfa için %front kullanınız.

en: Enabled languages
tr: Etkinleştirilmiş diller

en: Installed
tr: Kurulu

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
tr: Eğer PHP kipi seçildiyse PHP kodlarını %php arasında girin. Hatalı PHP kodu çalıştırmanın Drupal sitenizi bozacağını unutmayın.

en: PHP filter
tr: PHP filtresi

en: Pages or PHP code
tr: Sayfalar veya PHP kodu
