Syslog Access (7.x-1.0) - en to ar translation catalogue (12 entries)

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: About
ar: حول

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ar: التسجيل لـ UNIX، Linux و Mac OS X.

en: Logging for Microsoft Windows
ar: التسجيل لمايكروسوفت ويندوز

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ar: في نظام تشغيل مايكروسوفت ويندوز، يتم إرسال الرسائل دوماً إلى سجل الأحداث باستخدام الكود <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ar: خدمة Syslog (سجل النظام)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ar: بحسب إعدادات النظام، Syslog وأدوات التسجيل تستخدم هذا الكود لتعريف أو فلترة رسائل سجل النظام بأكمله.

en: Syslog format
ar: تنسيق Syslog

en: Syslog identity
ar: هوية Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ar: العبارة التي ستتم إضافتها قبل كل رسالة مخزنة على Syslog. إذا كان لديك عدة مواقع تكتب على نفس ملف Syslog، فتعيين هوية فريدة لكل موقع يسهل من قراءة السجلات.
