Syslog Access (7.x-1.0) - en to da translation catalogue (13 entries)

en: Statistics
da: Statistik

en: More information
da: Mere information

en: About
da: Om

en: Uses
da: Bruger

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
da: Logning på UNIX, Linux og Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
da: På UNIX, Linux og Mac OS X defineres routing-konfigurationen i filen <em>/etc/syslog.conf</em>. Meddelelser kan markeres med koderne <code>LOG_LOCAL0</code> til <code>LOG_LOCAL7</code>. Se manual-siden til <em>syslog.conf</em> på din kommandolinje for mere information om Syslog-faciliteter, niveauer og opsætning af <em>syslog.conf</em>.

en: Logging for Microsoft Windows
da: Logning på Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
da: På Microsoft Windows bliver meddelelserne altid sendt til hændelsesloggen med koden <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
da: Syslog-facilitet

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
da: Afhængigt af systemindstillingerne kan Syslog og andre log-værktøjer bruge denne kode til at identificere eller filtrere meddelelser fra den samlede system-log.

en: Syslog format
da: Syslog-format

en: Syslog identity
da: Syslog-identitet

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
da: En tekststreng som sættes foran hver meddelelse som skrives til Syslog. Hvis du har flere sites som skriver til den samme Syslog-fil kan en unik identitet pr. site gøre det nemmere at skille loglinjerne fra hinanden.
