Syslog Access (7.x-1.0) - en to fi translation catalogue (13 entries)

en: Statistics
fi: Tilastot

en: More information
fi: Lisää tietoa

en: About
fi: Tietoja

en: Uses
fi: Käyttää

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
fi: Loggaus UNIXille, Linuxille ja Mac OS X:lle

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
fi: UNIX, Linux, ja Mac OS X ympäristöissä tiedosto <em>/etc/syslog.conf</em> määrittelee rutiiniasetukset. Viestit voidaan merkitä koodeilla <code>LOG_LOCAL0</code> - <code>LOG_LOCAL7</code>. Lisätietoa Syslogin toiminnasta, turvatasoista ja <em>syslog.confin</em> asetuksista saat ohjesivulta (man page) komentokehotteessasi.

en: Logging for Microsoft Windows
fi: Loggaus Windowsilla

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
fi: Windowsilla viestit lähtetään aina tapahtumalogiin koodilla <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
fi: Syslog-ominaisuus

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fi: Järjestelmäsi asetuksista riippuen Syslog ja muut loggaustyökalut käyttävät tätä koodia viestien tunnistamiseen ja suodattamiseen järjestelmälogista.

en: Syslog format
fi: Järjestelmälogin muoto

en: Syslog identity
fi: Syslog identiteetti

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fi: Merkkijono joka liitetään jokaiseen syslog merkinnän eteen. Jos sinulla on useampia sivustoja, yksilöllinen tunnistin helpottaa tunnistamaan viestit sivustokohtaisesti.
