Syslog Access (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (13 entries)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: More information
fr: Plus d'information

en: About
fr: À propos

en: Uses
fr: Utilisations

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
fr: Jounalisation pour UNIX, Linux et Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
fr: Sous UNIX, Linux et Mac OS X, le fichier <em>/etc/syslog.conf</em>definit la configuration du routage. Les messages peuvent être marqués avec les codes de <code>LOG_LOCAL0</code> à <code>LOG_LOCAL7</code>. Pour plus d'informations sur les facilities de Syslog, les niveaux de sécurité et comment configurer <em>syslog.conf</em>, référez-vous à la page d'aide sur "syslog.conf" de votre ligne de commande.

en: Logging for Microsoft Windows
fr: Journalisation pour Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
fr: Sous Microsoft Windows, les messages sont toujours envoyés au journal d'évènements en utilisant le code <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
fr: Fonction Syslog (journal système)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fr: En fonction de la configuration du système, Syslog et les outils de journalisation utilisent ce code pour identifier ou filtrer les messages du journal du système entier.

en: Syslog format
fr: Format de Syslog

en: Syslog identity
fr: Identité Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fr: Une chaîne qui sera ajoutée devant chaque message enregistré sur Syslog. Si vous avez plusieurs sites écrivant dans le même fichier Syslog, un identifiant unique par site facilite la lecture des logs.
