Syslog Access (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: Statistics
it: Statistiche

en: More information
it: Maggiori informazioni

en: About
it: Informazioni

en: Uses
it: Usa

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
it: Log per UNIX, Linux e Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
it: Su UNIX, Linux, e Mac OS X, la configurazione di routing è definita dal file <em>/etc/syslog.conf</em>. I messaggi possono essere marcati con codici da <code>LOG_LOCAL0</code> a <code>LOG_LOCAL7</code>. Per maggiori informazioni sulle risorse syslog, sui livelli di severità dei messaggi e su come configurare <em>syslog.conf</em>, vedere pagina del manuale <em>syslog.conf</em> dalla riga di comando.

en: Logging for Microsoft Windows
it: Log per Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
it: Su Microsoft Windows, i messaggi vengono sempre inviati al Log Eventi usando il codice <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
it: Risorsa syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
it: A seconda della configurazione del sistema, Syslog e altri strumenti di logging usano questo codice per identificare o filtrare messaggi nell'intero log di sistema.

en: Syslog format
it: Formato syslog

en: Syslog identity
it: Identità Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
it: Stringa che verrà aggiunta in testa ad ogni messaggio inviato a Syslog. Se si gestiscono più siti che inviano i log allo stesso file Syslog, aggiungere un identificativo univoco per ogni sito aiuta a distinguerli durante la consultazione.
