Syslog Access (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (13 entries)

en: Statistics
ja: 統計

en: More information
ja: 詳細情報

en: About
ja: アバウト

en: Uses
ja: 機能

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ja: UNIX, Linux, Mac OS X にログをとる

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
ja: UNIX, Linux, Mac OS Xでは、<strong>/etc/syslog.conf</strong>ファイルによってログのルートが設定されます。ログメッセージは、<code>LOG_LOCAL0</code> から <code>LOG_LOCAL7</code>までのファシリティーコードで識別できます。Syslogファシリティー、重要度、<strong>syslog.conf</strong>の設定方法についての詳細は、マニュアルの<strong>syslong.conf</strong>を参照ください。

en: Logging for Microsoft Windows
ja: Microsoft Windowsにログをとる

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ja: Microsoft Windows では、メッセージは常にコード <code>LOG_USER</code> を使ってイベントログに転送されます。

en: Syslog facility
ja: Syslogファシリティー

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ja: システム設定により、Syslogやほかのログ記録ツールはこのコードを使ってシステムログ全体の中から特定のメッセージを指定したりフィルタリングしたりします。

en: Syslog format
ja: システムログのフォーマット

en: Syslog identity
ja: Syslogの識別ID

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ja: 全ての Syslog のメッセージの先頭に付け加えられる文字列です。複数のサイトが同じ Syslog のログファイルに記録をする場合に、サイトごとに識別IDを割り当てることで、ログの書き込み元を判別しやすくなります。
