Syslog Access (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (13 entries)

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: More information
pt: Mais informações

en: About
pt: Sobre

en: Uses
pt: Usos

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
pt: Log para UNIX, Linux e Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
pt: Em UNIX, Linux, e Mac OS X, o arquivo <em>/etc/syslog.conf</em> define a configuração de roteamento. Menssagens podem ser marcadas com códigos desde <code>LOG_LOCAL0</code> até <code>LOG_LOCAL7</code>. Para informações sobre Syslog, níveis de severidade, e como configurar o <em>syslog.conf</em>, veja a página do manual do <em>syslog.conf</em> em sua linha de comando.

en: Logging for Microsoft Windows
pt: Registros para o Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
pt: No Microsoft Windows, as mensagens são enviadas ao Registro de Eventos usando sempre o código <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
pt: Instalação do Syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
pt: Dependendo da configuração do sistema, Syslog e outras ferramentas de log usam este código para identificar ou filtrar mensagens em todo o sistema de log.

en: Syslog format
pt: Formato do Syslog

en: Syslog identity
pt: Identidade de syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
pt: Uma string que será adicionada antes de todas as mensagens anotadas no Syslog. Se mais de um site escrevendo no mesmo registro Syslog, um identificador para cada site vai ajudar a diferenciá-los.
