Syslog Access (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (13 entries)

en: Statistics
sv: Statistik

en: More information
sv: Mer information

en: About
sv: Om

en: Uses
sv: Använder

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
sv: Loggning för UNIX, Linux och Mac OS X.

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
sv: I UNIX, Linux och Mac OS X anger filen <em>/etc/syslog.conf</em> konfigurationen av routningen. Meddelanden kan märkas med koderna  <code>LOG_LOCAL0</code> till <code>LOG_LOCAL7</code>. Läs mer i manualsidan i din kommandotolk för information om resurshantering i Syslog, allvarsgrader och hur man ställer in <em>syslog.conf</em>.

en: Logging for Microsoft Windows
sv: Loggning för Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
sv: I Microsoft Windows, skickas alltid meddelande till Händelseloggen med koden <code>LOG_USER</code>-

en: Syslog facility
sv: Resurshantering i Syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
sv: Beroende på systemkonfigurationen så kan Syslog och andra loggningsverktyg använda denna kod för att identifiera eller filtrera meddelanden från hela systemloggen.

en: Syslog format
sv: Format på Syslog

en: Syslog identity
sv: Identitet för systemlogg

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
sv: En sträng som kommer att läggs till i början av varje meddelande som loggas i Syslog. Om du har flera webbplatser som loggar till samma loggfil för Syslog, gör en unik identitet per plats det lätt att hålla isär logginläggen.
