Syslog Access (7.x-1.0) - en to ro translation catalogue (12 entries)

en: Statistics
ro: Statistici

en: More information
ro: Mai multe informaţii

en: About
ro: Despre

en: Uses
ro: Foloseşte

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ro: Jurnalizare pentru UNIX, Linux și Mac OS X

en: Logging for Microsoft Windows
ro: Jurnalizare pentru Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ro: Pe Microsoft Windows, mesajele sunt trimise întotdeauna către jurnalul evenimentului folosind codul <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ro: Facilitate syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ro: În funcție de configurația sistemului, Syslog și alte unelte de logare, folosesc acest cod pentru a identifica sau filtra mesajele din cadrul întregului jurnal de sistem.

en: Syslog format
ro: Format syslog

en: Syslog identity
ro: Identitate syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ro: La începutul fiecărui mesaj înregistrat în Syslog va fi adăugat un șir de caractere. Dacă aveți mai multe situri la același Syslog, un identificator unic per-site va face mai facilă filtrarea înregistrărilor.
