Syslog Access (7.x-1.0) - en to ru translation catalogue (13 entries)

en: Statistics
ru: Статистика

en: More information
ru: Подробнее

en: About
ru: Информация

en: Uses
ru: Использование

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ru: Журналирование для UNIX, Linux и Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
ru: В UNIX, Linux и Mac OS X файл <em>/etc/syslog.conf</em> задает настройки маршрутизации. Сообщения могут быть помечены от <code>LOG_LOCAL0</code> до <code>LOG_LOCAL7</code>. Для справки по журналам Syslog, уровням приоритета и настройке <em>syslog.conf</em> используйте консольную справку по <em>syslog.conf</em>.

en: Logging for Microsoft Windows
ru: Журналирование для Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ru: В Microsoft Windows сообщения всегда записываются в журнал событий с кодом code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ru: Категории (facility) системного журнала

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ru: В зависимости от системных настроек Syslog и другие журнальные утилиты используют этот код для поиска и фильтрации сообщений внутри системного журнала.

en: Syslog format
ru: syslog — формат сообщения

en: Syslog identity
ru: Идентификатор системного журнала

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ru: Эта строка будет добавляться к каждому сообщению, которое записывается в журнал syslog. Если используется мультисайтинг и сообщения с разных сайтов записываются в один файл журнала, то уникальный идентификатор для каждого сайта позволит фильтровать записи по сайтам.
