Syslog Access (7.x-1.0) - en to uk translation catalogue (13 entries)

en: Statistics
uk: Статистика

en: More information
uk: Додаткові відомості

en: About
uk: Про модуль

en: Uses
uk: Використання

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
uk: Журналювання для UNIX, Linux та Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
uk: В системах UNIX, Linux, та Mac OS X, файл <em>/etc/syslog.conf</em> визначає налаштування маршрутизації. Повідомлення можуть бути позначені флагом з кодами від <code>LOG_LOCAL0</code> до <code>LOG_LOCAL7</code>. Інформацію про категорії Системного журналу, рівні ризиків і налаштовування <em>syslog.conf</em> дивіться в довіднику командного рядка щодо <em>syslog.conf</em>.

en: Logging for Microsoft Windows
uk: Журналювання для Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
uk: В системі Microsoft Windows, повідомлення завжди надсилаються до Журналу подій за допомогою коду <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
uk: Категорії (facility) системного журналу

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
uk: Залежно від конфігурації системи, Системний журнал та інші засоби ведення журналу використовують цей код для ідентифікації або фільтрації записів усього системного журналу.

en: Syslog format
uk: Формат Системного журналу

en: Syslog identity
uk: Ідентифікатор системного журналу

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
uk: Рядок, що буде додаватися на початку кожного з повідомлень, записуваного в Системний журнал. Якщо кілька сайтів записують свої повідомлення в один і той самий файл Системного журналу, унікальний ідентифікатор сайту полегшить відокремлення записів журналу.
