Advanced syslog (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (14 entries)

en: More information
ja: 詳細情報

en: About
ja: アバウト

en: Uses
ja: 機能

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
ja: SyslogモジュールはWebサーバーOSのログ記録ファシリティーにイベントメッセージを送信することで、ログを記録します。SyslogはOSのログ管理ツールで、システム管理やセキュリティー監査用の様々な情報を記録します。中規模から大規模のサイト用に適した機能として、Syslogはメッセージのタイプや重要度によって記録場所を変更できるようになっています。詳細については、オンラインハンドブックの<a href='@syslog'>Syslog module</a>と、PHPの <a href='@php_openlog'>openlog</a> と <a href='@php_syslog'>syslog</a> 関数をご覧ください。

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ja: UNIX, Linux, Mac OS X にログをとる

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
ja: UNIX, Linux, Mac OS Xでは、<strong>/etc/syslog.conf</strong>ファイルによってログのルートが設定されます。ログメッセージは、<code>LOG_LOCAL0</code> から <code>LOG_LOCAL7</code>までのファシリティーコードで識別できます。Syslogファシリティー、重要度、<strong>syslog.conf</strong>の設定方法についての詳細は、マニュアルの<strong>syslong.conf</strong>を参照ください。

en: Logging for Microsoft Windows
ja: Microsoft Windowsにログをとる

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ja: Microsoft Windows では、メッセージは常にコード <code>LOG_USER</code> を使ってイベントログに転送されます。

en: Syslog facility
ja: Syslogファシリティー

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ja: システム設定により、Syslogやほかのログ記録ツールはこのコードを使ってシステムログ全体の中から特定のメッセージを指定したりフィルタリングしたりします。

en: Syslog format
ja: システムログのフォーマット

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
ja: syslogエントリーのフォーマットを指定してください：<dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>サイトのベースURL。</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>ログ作成時のUnixタイムスタンプ 。</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>メッセージが属しているカテゴリー</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>メッセージをトリガーしたユーザーのIP。</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>リクエストされたURI</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP リファラー（もし存在する場合）。</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>ユーザーID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>メッセージに関連付けるリンク。</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>ログに含めるメッセージ。</dd></dl>

en: Syslog identity
ja: Syslogの識別ID

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ja: 全ての Syslog のメッセージの先頭に付け加えられる文字列です。複数のサイトが同じ Syslog のログファイルに記録をする場合に、サイトごとに識別IDを割り当てることで、ログの書き込み元を判別しやすくなります。
