Advanced syslog (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (14 entries)

en: More information
sv: Mer information

en: About
sv: Om

en: Uses
sv: Använder

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
sv: Modulen Syslog loggar händelser genom att skicka meddelanden till loggningsmekanismen hos din servers operativsystem. Syslog är ett administrationsverktyg för operativsystemet som ger värdefull information som kan användas i hanteringen av system och säkerhetsundersökningar. Mest passande för medelstora och stora webbplatser. Syslog tillhandahåller filtreringsverktyg som låter meddelanden styras efter typ och allvarsgrad. Läs mer om <a href="@syslog">modulen Syslog</a> i onlinehandboken, i PHP:s <a href="@php_openlog">openlog</a> och i funktioner för <a href="@php_syslog">Syslog</a>.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
sv: Loggning för UNIX, Linux och Mac OS X.

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
sv: I UNIX, Linux och Mac OS X anger filen <em>/etc/syslog.conf</em> konfigurationen av routningen. Meddelanden kan märkas med koderna  <code>LOG_LOCAL0</code> till <code>LOG_LOCAL7</code>. Läs mer i manualsidan i din kommandotolk för information om resurshantering i Syslog, allvarsgrader och hur man ställer in <em>syslog.conf</em>.

en: Logging for Microsoft Windows
sv: Loggning för Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
sv: I Microsoft Windows, skickas alltid meddelande till Händelseloggen med koden <code>LOG_USER</code>-

en: Syslog facility
sv: Resurshantering i Syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
sv: Beroende på systemkonfigurationen så kan Syslog och andra loggningsverktyg använda denna kod för att identifiera eller filtrera meddelanden från hela systemloggen.

en: Syslog format
sv: Format på Syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
sv: Ange formatet för inlägg i systemloggen. Tillgängliga variabler är: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Grundsökväg för webbplatsen.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix tidsstämpel för logginlägget.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Den kategori som det här meddelandet hör till.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-adress för användaren som utlöste det här meddelandet.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Den begärda URL:en.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Hänvisad HTTP om det finns någon.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>ID för användare.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>En länk att associera till meddelandet.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Det meddelande som skall lagras i loggen.</dd></dl>

en: Syslog identity
sv: Identitet för systemlogg

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
sv: En sträng som kommer att läggs till i början av varje meddelande som loggas i Syslog. Om du har flera webbplatser som loggar till samma loggfil för Syslog, gör en unik identitet per plats det lätt att hålla isär logginläggen.
