Advanced syslog (7.x-1.1) - en to fi translation catalogue (14 entries)

en: More information
fi: Lisää tietoa

en: About
fi: Tietoja

en: Uses
fi: Käyttää

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
fi: Syslog moduuli loggaa tapahtumat lähettämällä viestejä sivuston loggausjärjestelmään. Syslog moduuli tarjoaa tärkeää tieta sivuston tietoturvan tilasta. Syslog moduuli soveltuu parhaiten suuriin ja keskisyuuriin sivustoihin,  moduuli tarjoaa mahdollisuuden suodattaa viestit niiden tyypin ja vakavuuden perusteella. Lisätietoa löydät käsikirjan <a href='@syslog'>Syslog moduulin</a> ja PHP:n <a href='@php_openlog'>openlog</a> ja <a href='@php_syslog'>syslog</a> funktioista.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
fi: Loggaus UNIXille, Linuxille ja Mac OS X:lle

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
fi: UNIX, Linux, ja Mac OS X ympäristöissä tiedosto <em>/etc/syslog.conf</em> määrittelee rutiiniasetukset. Viestit voidaan merkitä koodeilla <code>LOG_LOCAL0</code> - <code>LOG_LOCAL7</code>. Lisätietoa Syslogin toiminnasta, turvatasoista ja <em>syslog.confin</em> asetuksista saat ohjesivulta (man page) komentokehotteessasi.

en: Logging for Microsoft Windows
fi: Loggaus Windowsilla

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
fi: Windowsilla viestit lähtetään aina tapahtumalogiin koodilla <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
fi: Syslog-ominaisuus

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fi: Järjestelmäsi asetuksista riippuen Syslog ja muut loggaustyökalut käyttävät tätä koodia viestien tunnistamiseen ja suodattamiseen järjestelmälogista.

en: Syslog format
fi: Järjestelmälogin muoto

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
fi: Määrittele järjestelmälogin merkintöjen muoto. Tarjollaolevia muotoja: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Sivuston juuriosoite.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Logimerkinnän Unix-aikaleima.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Kategoria johon tämä viesti liittyy.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-osoite josta merkinnän aikaansaanut pyyntö tuli.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Pyydetty osoite.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Viittaaja mikäli saatavilla.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Käyttäjä ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Viestiin liittyvä linkki.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Logiin tallennettaava viesti.</dd></dl>

en: Syslog identity
fi: Syslog identiteetti

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fi: Merkkijono joka liitetään jokaiseen syslog merkinnän eteen. Jos sinulla on useampia sivustoja, yksilöllinen tunnistin helpottaa tunnistamaan viestit sivustokohtaisesti.
