Advanced syslog (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (14 entries)

en: More information
fr: Plus d'information

en: About
fr: À propos

en: Uses
fr: Utilisations

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
fr: Le module Syslog journalise les évènements en envoyant des messages à la fonction de journalisation du système d'exploitation de votre serveur Web. Syslog est un outil d'administration de la journalisation du système d'exploitation qui fourni des informations intéressante à utiliser dans le cadre de la gestion système ou des audits de sécurité. Très utilisé dans les sites de moyenne et grande taille, Syslog fourni des outils de filtrage qui permettent aux messages d'être routés par type et par gravité. Pour plus d'information, voir les sections <a href='@syslog'>module Syslog</a> du manuel en ligne et les sections <a href='@php_openlog'>openlog</a> et <a href='@php_syslog'>syslog</a> de PHP.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
fr: Jounalisation pour UNIX, Linux et Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
fr: Sous UNIX, Linux et Mac OS X, le fichier <em>/etc/syslog.conf</em>definit la configuration du routage. Les messages peuvent être marqués avec les codes de <code>LOG_LOCAL0</code> à <code>LOG_LOCAL7</code>. Pour plus d'informations sur les facilities de Syslog, les niveaux de sécurité et comment configurer <em>syslog.conf</em>, référez-vous à la page d'aide sur "syslog.conf" de votre ligne de commande.

en: Logging for Microsoft Windows
fr: Journalisation pour Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
fr: Sous Microsoft Windows, les messages sont toujours envoyés au journal d'évènements en utilisant le code <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
fr: Fonction Syslog (journal système)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fr: En fonction de la configuration du système, Syslog et les outils de journalisation utilisent ce code pour identifier ou filtrer les messages du journal du système entier.

en: Syslog format
fr: Format de Syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
fr: Spécifier le format des entrées du journal système. Les variables disponibles sont: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>URL de base du site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Horodatage UNIX de l'entrée du journal.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>La catégorie à laquelle ce message appartient.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>L'adresse IP de l'utilisateur déclenchant le message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>L'URI demandé..</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Le HTTP Referer, si disponible.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>L'ID utilisateur.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Un lien à associer avec le message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Le message à stocker dans le journal.</dd></dl>

en: Syslog identity
fr: Identité Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fr: Une chaîne qui sera ajoutée devant chaque message enregistré sur Syslog. Si vous avez plusieurs sites écrivant dans le même fichier Syslog, un identifiant unique par site facilite la lecture des logs.
