Advanced syslog (7.x-1.1) - en to it translation catalogue (14 entries)

en: More information
it: Maggiori informazioni

en: About
it: Informazioni

en: Uses
it: Usa

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
it: Il modulo Syslog registra gli eventi inviando messaggi alle risorse di logging del sistema operativo del tuo server web. Syslog è uno strumento di logging amministrativo dei sistemi operativi che fornisce importanti informazioni per la gestione e la valutazione dello stato di sicurezza. Syslog è indicato per siti di medie e grandi dimensioni e fornisce strumenti di selezione che permettono di redirigere i messaggi sulla base del tipo o della severità. Per maggiori informazioni, vedere il manuale online alla voce <a href='@syslog'>modulo Syslog</a> e le funzioni PHP <a href='@php_openlog'>openlog</a> e <a href='@php_syslog'>syslog</a>.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
it: Log per UNIX, Linux e Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
it: Su UNIX, Linux, e Mac OS X, la configurazione di routing è definita dal file <em>/etc/syslog.conf</em>. I messaggi possono essere marcati con codici da <code>LOG_LOCAL0</code> a <code>LOG_LOCAL7</code>. Per maggiori informazioni sulle risorse syslog, sui livelli di severità dei messaggi e su come configurare <em>syslog.conf</em>, vedere pagina del manuale <em>syslog.conf</em> dalla riga di comando.

en: Logging for Microsoft Windows
it: Log per Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
it: Su Microsoft Windows, i messaggi vengono sempre inviati al Log Eventi usando il codice <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
it: Risorsa syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
it: A seconda della configurazione del sistema, Syslog e altri strumenti di logging usano questo codice per identificare o filtrare messaggi nell'intero log di sistema.

en: Syslog format
it: Formato syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
it: Specifica un formato per i record di syslog. Le variabili disponibili sono: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>URL di base del sito.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Timestamp Unix del record.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>La categoria a cui appartiene il messaggio.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>L'indirizzo IP dell'utente che attiva il messaggio.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>L'URI richiesto.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Referer HTTP quando disponibile.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>L'ID utente.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Un link da associare al messaggio.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Il messaggio da registrare nel log.</dd></dl>

en: Syslog identity
it: Identità Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
it: Stringa che verrà aggiunta in testa ad ogni messaggio inviato a Syslog. Se si gestiscono più siti che inviano i log allo stesso file Syslog, aggiungere un identificativo univoco per ogni sito aiuta a distinguerli durante la consultazione.
