Advanced syslog (7.x-1.1) - en to ru translation catalogue (14 entries)

en: More information
ru: Подробнее

en: About
ru: Информация

en: Uses
ru: Использование

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
ru: Модуль Syslog регистрирует события, отправляя сообщения на их регистрацию в операционной системе вашего веб-сервера. Syslog — это системная утилита для учёта происходящих на сервере событий, для облегчения управления системой и аудита безопасности.  Предназначенный для средних и больших сайтов, Syslog предоставляет инструменты фильтрации, позволяющие сортировать сообщения по их типу и статусу. Более подробную информацию смотрите в руководстве на странице <a href='@syslog'>модуля Syslog</a>, а также описания функций PHP <a href='@php_openlog'>openlog</a> и <a href='@php_syslog'>syslog</a>.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ru: Журналирование для UNIX, Linux и Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
ru: В UNIX, Linux и Mac OS X файл <em>/etc/syslog.conf</em> задает настройки маршрутизации. Сообщения могут быть помечены от <code>LOG_LOCAL0</code> до <code>LOG_LOCAL7</code>. Для справки по журналам Syslog, уровням приоритета и настройке <em>syslog.conf</em> используйте консольную справку по <em>syslog.conf</em>.

en: Logging for Microsoft Windows
ru: Журналирование для Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ru: В Microsoft Windows сообщения всегда записываются в журнал событий с кодом code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ru: Категории (facility) системного журнала

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ru: В зависимости от системных настроек Syslog и другие журнальные утилиты используют этот код для поиска и фильтрации сообщений внутри системного журнала.

en: Syslog format
ru: syslog — формат сообщения

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
ru: Формат сообщения в файле журнала. Доступные переменные:
    
    <ul>
      <li>!base_url — базовый URL сайта</li>
      <li>!timestamp — время в формате Unix timestamp</li>
      <li>!type — тип сообщения</li>
      <li>!ip — IP-адрес посетителя</li>
      <li>!request_uri — запрошенный URI</li>
      <li>!referer — HTTP Referer (если есть)</li>
      <li>!uid — номер пользователя</li>
      <li>!link — ссылка на сообщение</li>
      <li>!message — содержание сообщения</li>
    </ul>

en: Syslog identity
ru: Идентификатор системного журнала

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ru: Эта строка будет добавляться к каждому сообщению, которое записывается в журнал syslog. Если используется мультисайтинг и сообщения с разных сайтов записываются в один файл журнала, то уникальный идентификатор для каждого сайта позволит фильтровать записи по сайтам.
