Advanced syslog (7.x-1.2) - en to da translation catalogue (14 entries)

en: More information
da: Mere information

en: About
da: Om

en: Uses
da: Bruger

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
da: Syslog-modulet logfører hændelser ved at sende meddelelser til operativsystemets log-funktion. Syslog er et administrativt logværktøj på operativsystem-niveau, som giver værdifuld information til brug ved systemhåndtering og ved sikkerhedsrevision. Syslog er bedst egnet til store og mellemstore sites, og gør det muligt at dirigere meddelelser om hændelser efter type og omfang. Se håndbogens afsnit om <a href='@syslog'>Syslog-modulet</a> og dokumentationen af PHPs <a href='@php_openlog'>openlog</a> og <a href='@php_syslog'>syslog</a> funktioner.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
da: Logning på UNIX, Linux og Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
da: På UNIX, Linux og Mac OS X defineres routing-konfigurationen i filen <em>/etc/syslog.conf</em>. Meddelelser kan markeres med koderne <code>LOG_LOCAL0</code> til <code>LOG_LOCAL7</code>. Se manual-siden til <em>syslog.conf</em> på din kommandolinje for mere information om Syslog-faciliteter, niveauer og opsætning af <em>syslog.conf</em>.

en: Logging for Microsoft Windows
da: Logning på Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
da: På Microsoft Windows bliver meddelelserne altid sendt til hændelsesloggen med koden <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
da: Syslog-facilitet

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
da: Afhængigt af systemindstillingerne kan Syslog og andre log-værktøjer bruge denne kode til at identificere eller filtrere meddelelser fra den samlede system-log.

en: Syslog format
da: Syslog-format

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
da: Angiv formatet af syslog-linjen. Tilgængelige variable: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Sitets basis-URL.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Loglinjens unix timestamp.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Meddelelsens kategori.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-adressen på brugeren, som udløste meddelelsen.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Den efterspurgte URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer hvis den er tilgængelig.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Bruger-ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Et link som knyttes til meddelelsen.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Meddelelsen som skal gemmes i loggen.</dd></dl>

en: Syslog identity
da: Syslog-identitet

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
da: En tekststreng som sættes foran hver meddelelse som skrives til Syslog. Hvis du har flere sites som skriver til den samme Syslog-fil kan en unik identitet pr. site gøre det nemmere at skille loglinjerne fra hinanden.
