Advanced syslog (7.x-1.2) - en to id translation catalogue (14 entries)

en: More information
id: Informasi selengkapnya

en: About
id: Tentang

en: Uses
id: Penggunaan

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
id: Modul Syslog mencatat kejadian dengan mengirimkan pesan ke fasilitas pencatatan dari sistem operasi web server Anda. Syslog adalah sebuah sistem operasi administrasi perangkat pencatatan yang menyediakan keuntungan informasi untuk digunakan pada sistem manajemen dan auditor keamanan. Sangat bagus untuk situs skala menengah hingga besar, Syslog menyediakan perangkat penyaringan yang mengizinkan pesan-pesan dipetakan berdasarkan tipe dan kerawanannya. Untuk informasi lengkap, bacalah buku panduan online mengenai <a href='@syslog'>Modul Syslog</a> dan <a href='@php_openlog'>openlog</a> PHP dan fungsi-fungsi <a href='@php_syslog'>syslog</a>.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
id: Sistem log untuk UNIX, Linux dan Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
id: Pada perangkat lunak UNIX, Linux, dan Mac OS X, berkas <em>/etc/syslog.conf</em> mendefinisikan konfigurasi routing. Pesan-pesan bisa ditandai dengan kode <code>LOG_LOCAL0</code> sampai dengan <code>LOG_LOCAL7</code>. Untuk informasi pada fasilitas Syslog, tingkat kerawanan dan bagaimana cara menyetel <em>syslog.conf</em>, lihatlah halaman manual <em>syslog.conf</em> pada baris perintah.

en: Logging for Microsoft Windows
id: Sistem log untuk Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
id: Pada Microsoft Windows, pesan selalu dikirim ke Log Even menggunakan kode <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
id: Fasilitas Syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
id: Tergantung konfigurasi situs, Syslog dan perangkat pencatat log lainnya menggunakan kode ini untuk mengenali atau menyaring pesan dari semua log sistem.

en: Syslog format
id: Format syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
id: Tentukan format entri syslog. Variable yang tersedia adalah: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>URL dasar situs.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Waktu Unix dari entri log.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Kategori pesan ini.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>Alamat IP pengguna memicu pesan.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>URI yang diminta.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Referer HTTP jika tersedia.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>ID pengguna.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Tautan untuk dikaitkan dengan pesan.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Pesan untuk disimpan di log.</dd></dl>

en: Syslog identity
id: Identitas sistem pencatatan

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
id: String yang akan ditambahkan ke setiap pesan yang masuk ke Syslog. Jika Anda memiliki beberapa situs yang masuk ke file log Syslog yang sama, identitas unik per situs memudahkan untuk membedakan entri log.
