Advanced syslog (7.x-1.2) - en to pt translation catalogue (14 entries)

en: More information
pt: Mais informações

en: About
pt: Sobre

en: Uses
pt: Usos

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
pt: O módulo Syslog registra eventos enviando mensagens para o logging facility do seu servidor de web. Syslog é uma ferramenta administrativa do sistema que fornece infromações valiosas para gerenciamento e auditoria de segurança do sistema. Syslog fornece ferramentas de filtragem que permitem o roteamento de mensagens por tipo e severidade, mais adequado para médios e grandes sites. Para mais informações veja a entrada <a href='@syslog'>módulo Syslog</a> no manual online, e <a href='@php_openlog'>openlog</a> e funções <a href='@php_syslog'>syslog</a> em PHP.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
pt: Log para UNIX, Linux e Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
pt: Em UNIX, Linux, e Mac OS X, o arquivo <em>/etc/syslog.conf</em> define a configuração de roteamento. Menssagens podem ser marcadas com códigos desde <code>LOG_LOCAL0</code> até <code>LOG_LOCAL7</code>. Para informações sobre Syslog, níveis de severidade, e como configurar o <em>syslog.conf</em>, veja a página do manual do <em>syslog.conf</em> em sua linha de comando.

en: Logging for Microsoft Windows
pt: Registros para o Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
pt: No Microsoft Windows, as mensagens são enviadas ao Registro de Eventos usando sempre o código <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
pt: Instalação do Syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
pt: Dependendo da configuração do sistema, Syslog e outras ferramentas de log usam este código para identificar ou filtrar mensagens em todo o sistema de log.

en: Syslog format
pt: Formato do Syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
pt: Especifique o formato do registro para o syslog. Variáveis disponíveis: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>URL base do site</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Timestamp Unix do registro.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>A categoria a qual essa mensagem pertence.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>Endereço IP do usuário que gera a mensagem.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>A URI requerida.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Referer HTTP caso esteja disponível.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>ID de usuário.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Um link para associar com a mensagem.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>A mensagem para armazenar no registro.</dd></dl>

en: Syslog identity
pt: Identidade de syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
pt: Uma string que será adicionada antes de todas as mensagens anotadas no Syslog. Se mais de um site escrevendo no mesmo registro Syslog, um identificador para cada site vai ajudar a diferenciá-los.
