Advanced syslog (7.x-1.2) - en to ro translation catalogue (12 entries)

en: More information
ro: Mai multe informaţii

en: About
ro: Despre

en: Uses
ro: Foloseşte

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ro: Jurnalizare pentru UNIX, Linux și Mac OS X

en: Logging for Microsoft Windows
ro: Jurnalizare pentru Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ro: Pe Microsoft Windows, mesajele sunt trimise întotdeauna către jurnalul evenimentului folosind codul <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ro: Facilitate syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ro: În funcție de configurația sistemului, Syslog și alte unelte de logare, folosesc acest cod pentru a identifica sau filtra mesajele din cadrul întregului jurnal de sistem.

en: Syslog format
ro: Format syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
ro: Specificați formatul intrării syslog. Variabilele disponibile sunt <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>URL-ul de bază al sitului.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Ștampila de timp Unix a intrării în jurnal.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Categoria căreia aparține acest mesaj.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>Adresa IP a utilizatorului care a declanșat mesajul.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>URI-ul solicitat.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Referitorul HTTP  dacă este disponibil.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>ID-ul utilizatorului.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>O legătură pentru asocierea cu mesajul.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Mesajul de stocat în jurnal.</dd></dl>

en: Syslog identity
ro: Identitate syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ro: La începutul fiecărui mesaj înregistrat în Syslog va fi adăugat un șir de caractere. Dacă aveți mai multe situri la același Syslog, un identificator unic per-site va face mai facilă filtrarea înregistrărilor.
