Advanced syslog (7.x-1.2) - en to uk translation catalogue (14 entries)

en: More information
uk: Додаткові відомості

en: About
uk: Про модуль

en: Uses
uk: Використання

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
uk: Модуль Системний журнал (Syslog) записує в журнал події надсилаючи повідомлення в розділи (категорії) журналу операційної системи вебсервера. Системний журнал - це засіб адміністративного журналювання операційної системи, що надає цінну інформацію для використання в управлінні системою та перевірці засобів безпеки. Найчастіше використовується в середніх та великих сайтах, Системний журнал має засоби фільтрації повідомлень за типом та рівнем ризику. Додаткову інформацію дивіться в статті онлайнового довідника про <a href='@syslog'>модуль Системний журнал (Syslog)</a> та в довідці про функції PHP <a href='@php_openlog'>openlog</a> та <a href='@php_syslog'>syslog</a>.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
uk: Журналювання для UNIX, Linux та Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
uk: В системах UNIX, Linux, та Mac OS X, файл <em>/etc/syslog.conf</em> визначає налаштування маршрутизації. Повідомлення можуть бути позначені флагом з кодами від <code>LOG_LOCAL0</code> до <code>LOG_LOCAL7</code>. Інформацію про категорії Системного журналу, рівні ризиків і налаштовування <em>syslog.conf</em> дивіться в довіднику командного рядка щодо <em>syslog.conf</em>.

en: Logging for Microsoft Windows
uk: Журналювання для Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
uk: В системі Microsoft Windows, повідомлення завжди надсилаються до Журналу подій за допомогою коду <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
uk: Категорії (facility) системного журналу

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
uk: Залежно від конфігурації системи, Системний журнал та інші засоби ведення журналу використовують цей код для ідентифікації або фільтрації записів усього системного журналу.

en: Syslog format
uk: Формат Системного журналу

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
uk: Вкажіть формат запису системного журналу. Доступні змінні: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Базовий URL сайту.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix-мітка часу запису журналу.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Категорія, до якої належить повідомлення.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-адреса користувача, що викликав появу повідомлення.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Запитуване URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP джерела, за наявності.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Ідентифікатор користувача.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Посилання, пов'язане з повідомленням.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Повідомлення, що зберігається в журналі.</dd></dl>

en: Syslog identity
uk: Ідентифікатор системного журналу

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
uk: Рядок, що буде додаватися на початку кожного з повідомлень, записуваного в Системний журнал. Якщо кілька сайтів записують свої повідомлення в один і той самий файл Системного журналу, унікальний ідентифікатор сайту полегшить відокремлення записів журналу.
