Advanced syslog (7.x-1.3) - en to el translation catalogue (14 entries)

en: More information
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: About
el: Περί

en: Uses
el: Χρήσεις

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
el: Η μονάδα Syslog καταγράφει γεγονότα αποστέλλοντας μηνύματα στο εργαλείο καταγραφής του διακομιστή ιστοσελίδων του λειτουργικού σας συστήματος. Το Syslog είναι ένα διαχειριστικό εργαλείο καταγραφής του λειτουργικού συστήματος που παρέχει πολύτιμες πληροφορίες για χρήση στη διαχείριση συστήματος και στον έλεγχο ασφαλείας. Κατάλληλα περισσότερο για μεσαίους και μεγάλους ιστοτόπους, το Syslog παρέχει εργαλεία φιλτραρίσματος για την δρομολόγηση μηνυμάτων ανά τύπο και σοβαρότητα. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε το ηλεκτρονικό εγχειρίδιο στην εγγραφή για τη <a href='@syslog'>μονάδα Syslog</a> τις συναρτήσεις <a href='@php_openlog'>openlog</a> και <a href='@php_syslog'>syslog</a> της PHP.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
el: Καταγραφή συμβάντων για UNIX, Linux, και Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
el: Σε UNIX, Linux και Mac OS X το αρχείο <em>/etc/syslog.conf</em> καθορίζει τις ρυθμίσεις δρομολόγησης. Τα μηνύματα μπορούν να επισημανθούν με τους κωδικούς <code>LOG_LOCAL0</code> μέχρι και <code>LOG_LOCAL7</code>. Για πληροφορίες σχετικά με τα εργαλεία Syslog, τα επίπεδα σοβαρότητας και πως να ορίσετε το <em>syslog.conf</em>, δείτε τη σελίδα βοήθειας του <em>syslog.conf</em> στη γραμμή εντολών.

en: Logging for Microsoft Windows
el: Καταγραφή συμβάντων για τα Windows της Microsoft

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
el: Στα Windows της Microsoft, τα μηνύματα στο ημερολόγιο συμβάντων στέλνονται πάντα με τη χρήση του κώδικα <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
el: Λειτουργία syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
el: Ανάλογα με την παραμετροποίηση του συστήματος, το Syslog και άλλα εργαλεία καταγραφής χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο κώδικα για να αναγνωρίσουν ή φιλτράρουν μηνύματα από όλο το ημερολόγιο καταγραφής συστήματος.

en: Syslog format
el: Μορφοποίηση syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
el: Καθορίστε τη μορφοποίηση της εγγραφής syslog. Οι διαθέσιμες μεταβλητές είναι: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Βασική διεύθυνση URL του ιστοτόπου.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Η χρονική ετικέτα τύπου Unix της εγγραφής ημερολογίου.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Η κατηγορία που ανήκει το μήνυμα.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>Η διεύθυνση IP του χρήστη που προκάλεσε το μήνυμα.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Η αιτούμενη διεύθυνση URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Το HTTP Referer αν είναι διαθέσιμο.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Το αναγνωριστικό χρήστη.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Ένας σύνδεσμος που σχετίζεται με το μήνυμα.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Το μήνυμα που θα αποθηκευτεί στο ημερολόγιο.</dd></dl>

en: Syslog identity
el: Ταυτότητα Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
el: Μια συμβολοσειρά που θα προηγείται σε κάθε μήνυμα που καταγράφεται στο Syslog. Εάν έχετε πολλούς ιστοτόπους να καταγράφουν στο ίδιο αρχείο καταγραφής Syslog, μια μοναδική ταυτότητα για κάθε ιστοτόπο καθιστά εύκολο το διαχωρισμό των εγγραφών ημερολογίου.
