Advanced syslog (7.x-1.3) - en to hi translation catalogue (6 entries)

en: More information
hi: अधिक जानकारी

en: About
hi: के बारे में

en: Uses
hi: उपयोग

en: Syslog format
hi: सिस्लॉग प्रारूप

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
hi: सिस्लॉग प्रविष्टि का स्वरूप निर्दिष्ट करें. उपलब्ध चर रहे हैं: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>साइट का आधार यूआरएल.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>लॉग प्रविष्टि की यूनिक्स टाइमस्टैम्प.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>वर्ग जो इस संदेश के अंतर्गत आता है.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>संदेश ट्रिगर उपयोगकर्ता का आईपी पता.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>अनुरोध यूआरआइ.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer यदि उपलब्ध हैं.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>उपयोगकर्ता आईडी.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>संदेश के साथ संबद्ध करने के लिए एक कड़ी है.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>संदेश लॉग में संग्रहीत करने के लिए.</dd></dl>

en: Syslog identity
hi: Syslog पहचान
