Advanced syslog (7.x-1.3) - en to hu translation catalogue (14 entries)

en: More information
hu: További információ

en: About
hu: Leírás

en: Uses
hu: Használat

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
hu: A <em>Syslog</em> modul a webkiszolgáló operációs rendszerének történő üzenetek küldésével naplózza az eseményeket. A Syslog az operációs rendszerbe épített naplózó segédeszköz, ami a rendszer karbantartását és biztonsági felügyeletét segíti. A közepes és nagy weboldalak számára a Syslog szűrési lehetőséget is tartalmaz, ami az üzenetek típusa és szintje szerinti továbbítást tesz lehetővé. További tudnivaló található a <a href='@syslog'>Syslog modul</a> kézikönyvében, valamint a PHP <a href='@php_openlog'>openlog</a> és <a href='@php_syslog'>syslog</a> függvényeinek leírásaiban.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
hu: Naplózás UNIX, Linux és Mac OS X rendszereken

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
hu: UNIX, Linux és Mac OS X alatt a <em>/etc/syslog.conf</em> fájlban vannak a beállítások. Az üzenetek az alábbi kódokkal vannak megjelölve: <code>LOG_LOCAL0</code>-tó <code>LOG_LOCAL7</code>-ig. A rendszernaplózási lehetőségekről, jelzési szintekről és a <em>syslog.conf</em> beállításáról, a <em>syslog.conf</em> kézikönyvében (man) található részletes információ.

en: Logging for Microsoft Windows
hu: Naplózás Microsoft Windows alatt

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
hu: Microsoft Windows alatt az üzenetek mindig az eseménynaplóba kerülnek <code>LOG_USER</code> kóddal.

en: Syslog facility
hu: Syslog (rendszernaplózási) lehetőség

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
hu: A rendszerbeállítástól függően a Syslog és egyéb naplózó segédeszközök ezt a kódot használják az azonosításra, vagy a teljes rendszernaplóban való szűrésre.

en: Syslog format
hu: Syslog formátum

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
hu: Meg kell határozni a rendszernapló (syslog) bejegyzések formátumát. A rendelkezésre álló változók: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>A webhely alap URL-je.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>A naplóbejegyzés Unix időbélyege.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>A kategória, amihez a bejegyzés tartozik.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>Az üzenet létrehozását kiváltó felhasználó IP-címe.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>A kért URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>A HTTP hivatkozás (referer) ha az rendelkezésre áll.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Felhasználói azonosító.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Az üzenethez tartozó link.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>A naplóban tárolandó üzenet.</dd></dl>

en: Syslog identity
hu: Rendszernapló-azonosító

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
hu: Egy karakterlánc, amely minden rendszernaplóba kerülő bejegyzés elejéhez hozzá lesz illesztve. Ha több webhely is ugyanazt a rendszernaplót használja, akkor ennek az oldalankénti egyedi azonosítónak a segítségével lehet könnyen szétválasztani a bejegyzéseket.
