Advanced syslog (7.x-1.3) - en to pl translation catalogue (14 entries)

en: More information
pl: Więcej informacji

en: About
pl: O stronie

en: Uses
pl: Używa

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
pl: Moduł Syslog zapisuje zdarzenia wysyłając wiadomości do urządzenia prowadzącego dziennik w systemie operacyjnym serwera. Syslog jest narzędziem administracyjnym do zapisywania dziennika udostępniającym cenne informacje do wykorzystania w zarządzaniu systemem i audytach bezpieczeństwa. Przeznaczony przede wszystkim do stron średnich i dużych, Syslog udostępnia narzędzia filtrowania, które umożliwiając kierowanie w zależności od typu i ważności. Więcej informacji znajduje się w podręczniku online w dziale <a href='@syslog'>moduł Syslog</a> oraz funkcji PHP <a href='@php_openlog'>openlog</a> i <a href='@php_syslog'>syslog</a>.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
pl: Dziennik dla systemu UNIX, Linus i Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
pl: W systemie UNIX, Linux i Mac OS X plik <em>/etc/syslog.conf</em> definiuje konfigurację trasowania. Wiadomości mogą być oznaczane kodami od <code>LOG_LOCAL0</code> do <code>LOG_LOCAL7</code>. Więcej informacji o urządzeniach Syslog, poziomach ważności oraz jak ustawić em>syslog.conf</em> znajduje się w podręczniku <em>syslog.conf</em> w linii poleceń.

en: Logging for Microsoft Windows
pl: Dziennik dla systemu Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
pl: W systemie Microsoft Windows wiadomości są zawsze wysyłane do dziennika zdarzeń z kodem <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
pl: usługa Syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
pl: W zależności od konfiguracji systemu, Syslog i inne narzędzia zapisywania dziennika używają tego kodu do identyfikacji lub filtrowania wiadomości z dziennika całego systemu.

en: Syslog format
pl: Format Syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
pl: Format wiadomości zapisywanej do dziennika systemowego. Dostępne zmienne to: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Adres strony.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Czas w formacie Unix timestamp.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Kategoria wiadomości.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>Adres IP użytkownika, którego działanie spowodowało zapisanie wiadomości.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Żadany URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Odsyłający adres, jeśli istnieje.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>ID użytkownika.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Odnośnik do powiązania z wiadomością.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Wiadomość do zapisania w dzienniku.</dd></dl>

en: Syslog identity
pl: Identyfikator Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
pl: Wyrażenie, które będzie dołączone jako przyrostek do każdej wiadomości zapisywanej w dzienniku Syslog. Jeżeli wiele serwisów zapisuje do tego samego pliku Syslog unikalny identyfikator dla każdej strony ułatwia odróżnienie wpisów od siebie.
