Advanced syslog (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (14 entries)

en: More information
pt: Mais informações

en: About
pt: Sobre

en: Uses
pt: Usos

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
pt: O módulo Syslog regista eventos enviando mensagens para o serviço de registos do sistema operativo do servidor web. Syslog é um ferramenta administrativa de registo do sistema operativo que fornece informação valiosa para a gestão de sistemas e auditoria de segurança. Mais indicado para sítios web de médio e grande dimensão, o Syslog providencia ferramentas de filtragem que permitem o encaminhamento de mensagens através do tipo e da gravidade. Para mais informação, consulte a documentação online do <a href='@syslog'>módulo Syslog</a> e das funções de PHP <a href='@php_openlog'>openlog</a>e <a href='@php_syslog'>syslog</a>.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
pt: Registo para UNIX, Linux, e Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
pt: Em UNIX, Linux e Mac OS X, o ficheiro <em>/etc/syslog.conf</em> define as configurações de encaminhamento. As mensagens podem ser marcadas com os códigos <code>LOG_LOCAL0</code> até <code>LOG_LOCAL7</code>. Para informações sobre as funções do Syslog, níveis de gravidade e como configurar o <em>syslog.conf</em>, consulte a página do manual <em>syslog.conf</em> na sua linha de comandos.

en: Logging for Microsoft Windows
pt: Registo para Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
pt: No Microsoft Windows, as mensagens são sempre enviadas para o histórico de eventos usando o código <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
pt: Funcionalidade de syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
pt: Dependendo da configuração do sistema, Syslog e outras ferramentas de registo usam este código para identificar ou filtrar as mensagens a partir do registo do sistema inteiro.

en: Syslog format
pt: Formato Syslog

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
pt: Especifique o formato da entrada syslog. Variáveis disponíveis são : <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL do sítio.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp da entrada do registo.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>A categoria a qual esta mensagem pertence.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>O endereço IP do utilizador desencadeia a mensagem.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>O URI pedido.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer se possível.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>ID do Utilizador.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Uma ligação para associar com a mensagem.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>A mensagem para armazenar no registo.</dd></dl>

en: Syslog identity
pt: Identidade Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
pt: Uma expressão que será antecedida para todas as mensagens registadas ao Syslog. Se tiver múltiplos sítios registados para o mesmo ficheiro de registo Syslog, uma identidade única por sítio tornará fácil a verificação de entradas dos registos em separado.
