Advanced syslog (7.x-1.3) - en to tr translation catalogue (15 entries)

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: About
tr: Hakkında

en: Uses
tr: Kullanım

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
tr: Syslog eklentisi web sunucunuzun işletim sisteminin kayıt sistemine mesaj göndererek olayları kaydeder. Syslog, sistem yönetimi ve güvenlik denetimi için değerli bilgiler sağlayan bir işletim sistemi yönetimsel aracıdır. Orta ve büyük ölçekli sitelere en uygun olmakla birlikte, Syslog mesajların tür ve önemine göre yönlendirilmesini sağlayan süzgeçleme araçları sağlar. Daha fazla bilgi için, <a href='@syslog'>Syslog eklentisi</a> ile PHP'nin <a href='php_openlog'>openlog</a> ve <a href='syslog'>syslog</a> fonksiyonları için çevrimiçi el kitabı bölümlerine bakın.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
tr: UNIX, Linux ve Mac OS X için kayıt tut

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
tr: Unix, Linux ve Mac OS X üzerinde, <em>/etc/syslog.conf</em> dosyası yönlendirme yapılandırmasını tanımlar. Mesajlar <code>LOG_LOCAL0></code> ve <code>LOG_LOCAL7</code> arası kodlarla işaretlenebilir. Syslog olanağı, hataların etki dereceleri veya <em>syslog.conf</em> dosyasını yapılandırmayla ilgili daha fazla bilgi için, komut satırınızda <em>syslog.conf</em> ile ilgili kılavuza bakın.

en: Logging for Microsoft Windows
tr: Microsoft Windows için günlük kayıtları

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
tr: Microsoft Windows üzerinde, mesajlar Olay Günlüğü'ne her zaman <code>LOG_USER</code> koduyla gönderilir.

en: Syslog facility
tr: Syslog aracı

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
tr: Sistem yapılandırmasına bağlı olarak, Syslog ve diğer günlük kaydetme araçları tüm sistem günlüğündeki iletileri filtrelemek ya da belirlemek için bu kodu kullanacaktır.

en: Message types
tr: İleti türleri

en: Syslog format
tr: Syslog biçimi

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
tr: Syslog girdisinin biçimini belirleyin. Şu değişkenleri kullanabilirsiniz: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Sitenin kök URL adresi.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Günlük girdisinin Unix zaman damgası.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>İletinin dahil olduğu sınıflama.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>İletiyi tetikleyen kullanıcının IP adresi.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Talep edilen URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>Eğer varsa, HTTP Başvurusu.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Kullanıcı ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>İletiyle ilintilenecek bir bağlantı.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Günlükte kayıtlı tutulacak ileti.</dd></dl>

en: Syslog identity
tr: Sistem günlüğü kimliği

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
tr: Syslog'a kaydedilen her bir iletinin sonuna eklenen bir dize. Eğer aynı Syslog kayıt dosyasına kayıt yapan birden çok siteniz varsa, her bir site için benzersiz bir kimlik, kayıt girişlerini birbirinden kolaylıkla ayırmayı sağlar.
