System Entity (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (37 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Language
id: Bahasa

en: more
id: selengkapnya

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Features
id: Fitur

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Promote to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Create @name
id: Kirim @name

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Demote from front page
id: Copot dari halaman depan

en: This field stores long text in the database.
id: Isian ini menyimpan teks panjang di dalam database.

en: <em>Edit @type</em> @title
id: <em>Sunting @type</em> @title

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Asc
id: Urutan turun
