System Entity (7.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Group
fr: Groupe

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Link
fr: Lien

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Published
fr: Publié

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Hide
fr: Masquer

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Promote to front page
fr: Placer en page d'accueil

en: Machine name
fr: Nom système

en: Create @name
fr: Créer @name

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Config
fr: Configuration

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Demote from front page
fr: Retirer de la page d'accueil

en: Stick
fr: Épingler

en: This field stores long text in the database.
fr: Ce champ stocke un texte long dans la base de données.

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Content List
fr: Liste du contenu

en: Unstick
fr: Désépingler

en: Change value
fr: Modifier la valeur

en: Change author
fr: Modifier l'auteur
