System Entity (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Updated
pt: Atualizado

en: Published
pt: Publicado

en: Configuration
pt: Configuração

en: Defaults
pt: Predefinições

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Hide
pt: Ocultar

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Promote to front page
pt: Promover à página principal

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Create @name
pt: Criar @name

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Config
pt: Configurar

en: Checkbox
pt: A caixa de selecção

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Textarea
pt: Área de texto

en: Demote from front page
pt: Despromover da página principal

en: This field stores long text in the database.
pt: Este campo armazena texto longo na base de dados.

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: Entity Reference
pt: Referência de Entidade
