System Information (7.x-3.0-beta1) - en to fr translation catalogue (50 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Status
fr: État

en: Content
fr: Contenu

en: Group
fr: Groupe

en: Cancel
fr: Annuler

en: On
fr: Activé

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: View
fr: Voir

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Table of contents
fr: Table des matières

en: Active
fr: Actif

en: Off
fr: Désactivé

en: Host
fr: Hôte

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: Nodes
fr: Nœuds

en: System
fr: Système

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Accounts
fr: Comptes

en: The settings have not been saved because of the errors.
fr: Les paramètres n'ont pas été enregistrés du fait d'erreurs.

en: Last run !time ago
fr: Dernière exécution il y a !time

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Schema
fr: Schéma

en: Permissions
fr: Droits

en: Themes
fr: Thèmes

en: Server
fr: Serveur

en: About
fr: À propos

en: Configuration file
fr: Fichier de configuration

en: Install profile
fr: Profil d'installation

en: Web server
fr: Serveur web

en: Memory limit
fr: Limite de mémoire

en: Upload max filesize
fr: Poids maximum du fichier à téléverser

en: Magic quotes runtime
fr: Runtime de Magic quotes

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Max execution time
fr: Temps d'exécution maximum

en: Max input time
fr: Temps maximum d'un input

en: Post max size
fr: Taille maximale d'un post

en: Already logged in
fr: Déjà identifié

en: Not yet logged in
fr: Pas encore identifié

en: Modules list
fr: Liste des modules

en: Cron maintenance tasks
fr: Tâches planifiées (cron) de maintenance

en: Public file system path
fr: Chemin du système public de fichier

en: Private file system path
fr: Chemin du système privé de fichier

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
fr: La fonction phpinfo() a été désactivée pour des raisons de sécurité. Pour consulter les informations phpinfo() de votre serveur, modifiez vos paramètres PHP ou contactez l'administrateur de votre serveur. Pour plus d'informations, consultez la page <a href="@phpinfo">Activer et désactiver phpinfo()</a> du manuel.

en: Base theme
fr: Thème de base

en: Database system
fr: Système de base de données
