System Information (7.x-3.0-beta1) - en to hu translation catalogue (50 entries)

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Status
hu: Állapot

en: Content
hu: Tartalom

en: Group
hu: Csoport

en: Cancel
hu: Mégsem

en: On
hu: Be

en: Version
hu: Verzió

en: Weight
hu: Súly

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: View
hu: Megtekintés

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Modules
hu: Modulok

en: Total
hu: Mindösszesen

en: n/a
hu: n. a.

en: Table of contents
hu: Tartalomjegyzék

en: Active
hu: Aktív

en: Off
hu: Ki

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Published
hu: Közzétéve

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Sticky at top of lists
hu: Kiemelt, az oldal tetejére

en: Nodes
hu: Tartalmak

en: System
hu: Rendszer

en: Users
hu: Felhasználók

en: The settings have not been saved because of the errors.
hu: Hiba miatt a beállítások mentése sikertelen volt.

en: Last run !time ago
hu: Legutóbbi futás ideje: !time

en: Blocked
hu: Zárolt

en: Schema
hu: Séma

en: Permissions
hu: Jogosultságok

en: Themes
hu: Sminkek

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: About
hu: Leírás

en: Configuration file
hu: Konfigurációs fájl

en: Install profile
hu: Telepítési profil

en: Web server
hu: Webkiszolgáló

en: Memory limit
hu: Memóriakorlát

en: IP address
hu: IP-cím

en: System information
hu: Rendszerinformáció

en: Modules list
hu: Modulok listája

en: 1 node | @count nodes
hu[0]: 1 tartalom
hu[1]: @count tartalom

en: 1 account | @count accounts
hu[0]: 1 fiók
hu[1]: @count fiók

en: Cron maintenance tasks
hu: Időzített feladatok

en: Public file system path
hu: Nyilvános fájlok útvonala

en: Private file system path
hu: Rejtett fájlok útvonala

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
hu: Biztonsági megfontolások okán a phpinfo() funkció nem elérhető. A kiszolgáló phpinfo() információinak elérése érdekében meg kell változtatni a PHP beállításait, vagy kapcsolatba kell lépni a kiszolgáló adminisztrátorával. További információk a kézikönyv <a href="@phpinfo">A phpinfo() be- és kikapcsolása</a> oldalán.

en: Base theme
hu: Alapsmink

en: Database system
hu: Adatbázis-kiszolgáló

en: System Information
hu: Rendszerinformáció
